Artboard 55 copy 3

ChatGPT چیست؟

ChatGPT محصول شرکت OpenAI است که در 30 نوامبر 2022 در ورژن بتا معرفی شد. ChatGPT در واقع یک چت روم ( یا چت بات) مبتنی بر هوش مصنوعی قدرتمندیه که بر پایه فناوری GPT3 ساخته شده.

 ChatGPT با استفاده از بازخورد انسانی آموزش دیده و زمانی که یک یوزر سوالی بپرسه، متوجه میشه که اون یوزر چه انتظاراتی داره و سعی میکنه به تمام سوالات شما در 99% اوقات پاسخ صحیحی بده.

این هوش مصنوعی زیرک میتونه چالش و مسائل کدنویسی حل کنه و برخی از اثبات های ریاضی رو انجام بده. سوالات فیزیک، شیمی و …، ایجاد متن آهنگ، ایجاد صفحات HTML، مکالمات فلسفی، تولیدمحتوا و پاسخ به اخبار از وظایف ChatGPT است.

دانشگاه استنفورد گفته است که این ChatGPT حدود 175 میلیارد پارامتر دارد و از روی 570 گیگابایت متن آموزش دیده است

در 5 روز اول انتشار ChatGPT بالای یک میلیون یوزر داشته و از اون موقع تا الان هر چی بیشتر این هوش مصنوعی رو به چالش کشیده میشه، هوشمندتر میشه

آیلان ماسک که از زمان تاسیس OpenAI در سال 2015 جزو هیئت مدیره این شرکت بوده و در 2018 کنار کشید، در برابر این هوش مصنوعی واکنش جالبی از خودش نشون داده.

افرادی که از این چت‌بات استفاده کردن ChatGPT  رو به‌گونه‌ای جایگزین گوگل توصیف میکنن اونقدر که این هوش مصنوعی گسترده و قدرتمند است. با اینکه یک مدل زبان است، نه موتور جستجوگر. همچنین شاید ChatGPT بتونه نمایشنامه‌نویسان، اساتید دانشگاه‌ها، برنامه‌نویسان و خبرنگاران را بیکار کنه.

در ادامه به کاربردهای ChatGPT در حوزه دیزاین خواهیم پرداخت